biomasa

Czy opalanie węglem jest bezpieczne?

W Polsce nadal to właśnie opalanie węglem jest najczęściej stosowane. Od razu zaznaczmy, że nie jest to najlepszy sposób na generowanie ciepła w domu bowiem istnieje całe mnóstwo bardziej przyjaznych środowisku sposobów. Co więcej, ceno są porównywalne natomiast komfort użytkowania przez domowników jest dużo lepszy.

Przede wszystkim nie można potwierdzić, by węgiel był bezpieczny, na pewno nie pod względem ekologicznym. Opalanie domu węglem powoduje przedostawanie się do biosfery dużej ilości niekorzystnych spalin – po prostu trujemy nasze środowisko.

Na szczęście coraz częściej skłaniamy się ku ekologicznym rozwiązaniom. Nabywamy na przykład kotły na biomasę, które może są nieco większą inwestycją natomiast na pewno nie przyczyniają się do powiększania dziury ozonowej. Co więcej, biomasa to odnawialne, niewyczerpywalne źródło energii. To odpady rolne, roślinne, komunalne czy leśne, które do tej pory były zupełnie nie wykorzystywane. Przynajmniej nie w takiej skali. Okazuje się, że biomasa jest to opał o największych pokładach złóż. Jest też najdłużej stosowanym generatorem ciepła. Zastanówmy się, jak długo już trociny czy słomę palono, wytwarzając w ten sposób ciepło? Chyba od zawsze.

Tym samym jasno odpowiadamy. Węgiel nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy cieszyć się ciepłem w domu a przy okazji być fair względem otoczenia, w jakim żyjemy. Dbajmy o środowisko, które to przecież i tak my sami niszczymy innymi czynnikami. Jeśli mamy możliwość lepszego wyboru to z niego korzystajmy a z całą pewnością inwestycja szybko się zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *